Jeszcze niedawno ze świecą w ręku można było szukać weterynarza, który podjąłby się kastracji trzymiesięcznego kociaka. Obecnie również wielu weterynarzy nie posiada wystarczająco aktualnej wiedzy, ale coraz łatwiej jest znaleźć klinikę weterynaryjną, która podejmie się tego zadania. W USA już w roku 1993 opublikowano pracę naukową opisującą kwestie kastracji kociąt między 6 a 14 tygodniem życia.
Z doświadczeń wielu lekarzy i hodowców można wysnuć jeden wniosek – kastracja kociaka przed ukończeniem przez niego 14 tygodnia życia nie niesie z sobą negatywnych konsekwencji dla jego rozwoju fizycznego i psychicznego, z niewielkimi zastrzeżeniami.
W wypadku kotów tych ras, u których pełny rozwój psychofizyczny trwa dłużej, co dotyczy m.in. kotów norweskich leśnych, zalecana jest kastracja albo przed ukończeniem 14 tygodnia życia, lub też po osiągnięciu przez kota wieku dziewięciu miesięcy. Kastracja wykonana pomiędzy tymi momentami nie jest wprawdzie niebezpieczna dla zdrowia kota, ale prawie na pewno spowoduje, że głowa kocura nie osiągnie swojego pełnego rozmiaru. Różnica jest nieznaczna, ale zauważalna.