Sterylizacja czy kastracja kotki?

Często używamy wymiennie terminów kastracja oraz sterylizacja w odniesieniu do zneutralizowania rozrodczości kotki. Czasem też uważa się, że kastracja dotyczy jedynie kocurów, a sterylizacja – kotek.

Sterylizacja to podwiązanie albo przecięcie jajowodów u kotek i nasieniowodów u kocura. Obecnie odchodzi się od wykonywania tego zabiegu.

Kastracja to usunięcie całego układu rozrodczego (macicy, jajników, jajowodów) u kotki lub usunięcie jąder u kocura.

Tak więc obydwa terminy mają odniesienie do obydwu płci, jednak obecnie wykonuje się głównie zabiegi kastracji kotek i kocurów.

3 odpowiedzi do “Sterylizacja czy kastracja kotki?

  1. Witam, mam pytanie odnośnie kastracji. Moja kotka skończyła 7,5 miesiąca do tej pory nie miała rujki albo przechodzi ją w sposób dla mnie niezauważalny, czy muszę czekać z zabiegiem do tej rujki czy można go już wykonać.Pozdrawiam

  2. U kotek zdarzają się tzw. „ciche ruje”. Z drugiej strony, u większych ras kotów (maine coon, norweski leśny), czyli dłużej dojrzewających, rui w tym wieku może jeszcze nie być i nie jest to powodem do niepokoju. Kotkę najlepiej jest kastrować jeszcze przed pierwszą rują (lub tuż po niej), a więc nie ma na co czekać. Obecnie praktykuje się nawet kastrację kociąt w wieku paru miesięcy, jest to zupełnie bezpieczny zabieg.

    Operacja kastracji w trakcie rui niesie ze sobą ryzyko większe, niż zazwyczaj, ponieważ macica jest wtedy silnie ukrwiona, co grozi krwotokiem w trakcie zabiegu. Najlepiej, aby kotkę obejrzał weterynarz.

  3. Czy te zabiegi sa bezpieczne dla kotów? Czy nie wywołuja różnych skutków ubocznych?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *