Sterylizacja czy kastracja kotki?

Często używamy wymiennie terminów kastracja oraz sterylizacja w odniesieniu do zneutralizowania rozrodczości kotki. Czasem też uważa się, że kastracja dotyczy jedynie kocurów, a sterylizacja – kotek.

Sterylizacja to podwiązanie albo przecięcie jajowodów u kotek i nasieniowodów u kocura. Obecnie odchodzi się od wykonywania tego zabiegu.

Kastracja to usunięcie całego układu rozrodczego (macicy, jajników, jajowodów) u kotki lub usunięcie jąder u kocura.

Tak więc obydwa terminy mają odniesienie do obydwu płci, jednak obecnie wykonuje się głównie zabiegi kastracji kotek i kocurów.

3 odpowiedzi do “Sterylizacja czy kastracja kotki?

  1. Witam, mam pytanie odnośnie kastracji. Moja kotka skończyła 7,5 miesiąca do tej pory nie miała rujki albo przechodzi ją w sposób dla mnie niezauważalny, czy muszę czekać z zabiegiem do tej rujki czy można go już wykonać.Pozdrawiam

  2. U kotek zdarzają się tzw. „ciche ruje”. Z drugiej strony, u większych ras kotów (maine coon, norweski leśny), czyli dłużej dojrzewających, rui w tym wieku może jeszcze nie być i nie jest to powodem do niepokoju. Kotkę najlepiej jest kastrować jeszcze przed pierwszą rują (lub tuż po niej), a więc nie ma na co czekać. Obecnie praktykuje się nawet kastrację kociąt w wieku paru miesięcy, jest to zupełnie bezpieczny zabieg.

    Operacja kastracji w trakcie rui niesie ze sobą ryzyko większe, niż zazwyczaj, ponieważ macica jest wtedy silnie ukrwiona, co grozi krwotokiem w trakcie zabiegu. Najlepiej, aby kotkę obejrzał weterynarz.

  3. Czy te zabiegi sa bezpieczne dla kotów? Czy nie wywołuja różnych skutków ubocznych?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *