FIP

FIP –  zakaźne zapalenie otrzewnej wywołane przez infekcję koronawirusem. Nosicielstwo czy też infekcja różnego typu odmianami koronawirusa w większości przypadków nie wywoła jednak choroby. Szczególnie narażone są koty przebywające w dużych skupiskach, w złej kondycji fizycznej, w stresie. Istnieje teoria mówiąca o skłonnościach dziedzicznych do zapadania na tę chorobę. Generalizując, obecność koronawirusa w organizmie kota jest jak odbezpieczony granat – wybuchnie, albo nie. Na szczęście jest to choroba stosunkowo rzadka, niejednokrotnie też weterynarze pochopnie wydają diagnozę, podczas kiedy w rzeczywistości nie mają do czynienia z FIPem.

Wyróżnia się dwie postacie choroby:

1. Wysiękowa: płyn wysiękowy, żółtej barwy, gromadzi się w  podbrzuszu i okolicach klatki piersiowej. Kot ma problemy z oddychaniem, pojawić się może żółtaczka, gorączka, brak apetytu, pragnienia, osowiałość, spadek wagi i biegunka.

2. Bezwysiękowa: nie ma płynu gromadzącego się w jamie brzusznej i obrębie klatki piersiowej, ale występuje żółtaczka, brak łaknienia, biegunka, gorączka, depresja, oczopląs, drgawki, ziarniaki w obrębie narządów wewnętrznych.

Obecnie FIP jest nadal chorobą śmiertelną, na którą nie wynaleziono jeszcze skutecznego lekarstwa.

Jedna odpowiedź do “FIP

  1. Pingback: Hodowla czy fabryczka kotów • Koty norweskie leśne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *