Dlaczego kot sika poza kuwetą

Jeżeli kotu taki wypadek zdarzy jeden raz, nie jest to nic groźnego. Jeżeli jest to kot młody, kilkumiesięczny, mógł po prostu nie zdążyć dobiec do kuwety, zwłaszcza w nieznanym sobie mieszkaniu (choćby kot, który niedawno przybył do nas z hodowli). Kot może również w ten sposób dawać nam do zrozumienia, że czymś mu bardzo podpadliśmy, na przykład karcąc go za rozrabianie.

Gdy kot zaczyna częściej sikać poza kuwetą, może być kilka przyczyn takiego stanu rzeczy.

  • Chory pęcherz. Wówczas kot często nie zdąża dobiec do kuwety. Oznaką choroby jest szczególnie sikanie na miękkie rzeczy – koce, ręczniki, rzucony w kąt t-shirt. W takiej sytuacji nie da się wyleczyć kota domowymi środkami, trzeba iść z nim do weterynarza. Zapalenie pęcherza nie jest przeważnie trudne lub kosztowne do wyleczenia.
  • Kotu nie odpowiada kuweta. Jeżeli kot dostał krytą kuwetę w miejsce otwartej i zaczął sikać poza nią, sprawa jest oczywista. Nie zawsze oznacza to powrót do otwartej kuwety, czasami wystarczy wyjąć z niej drzwiczki. Każdy kot korzysta z kuwety nieco inaczej i te koty, które lubią załatwiać się siedząc na samym brzegu kuwety, przycinają sobie drzwiczkami ogon. W efekcie zaczynają unikać kuwety.
  • Kuweta umyta silnym detergentem. Po każdym myciu kuwety (wypada ją umyć przynajmniej raz na parę tygodni) przepłuczmy ją bardzo dokładnie bieżącą wodą. Kot ma węch o wiele czulszy niż my i nawet śladowe pozostałości niektórych środków czyszczących mogą na niego działać odrzucająco.
  • Kot w depresji. To nie żart, koty również miewają depresję, a jednym z jej objawów jest sikanie poza kuwetą. Spróbujmy dociec, jaka jest przyczyna gorszego samopoczucia kota. Być może w domu pojawił się drugi kot, być może dziecko – w tych sytuacjach kot „rezydent” może poczuć się niechciany i w ten sposób demonstrować swoje niezadowolenie. Wystarczy go wtedy po prostu dopieścić, poświęcić mu więcej czasu, ewentualnie poprosić o pomoc zoopsychologa.

W przypadku, gdy sikanie nie wiąże się z chorobą, pomóc może umycie octem lub sokiem z cytryny miejsc, w których kot regularnie sika. Obydwa te środki mają zapachy, które działają na koty silnie odstraszająco.

Aktualizacja 7/1/2012: okazuje się, że w wypadku wielu kotów mycie często zasikiwanych miejsc odstraszaczami może mieć odwrotny efekt, a mianowicie  wzmożenie prób zaznaczenia tego miejsca. Lepszym rozwiązaniem może być dokładne wymycie takiego miejsca neutralizatorem moczu (preparaty „Vitopar” lub „Urinoff” albo zwykła woda z octem i sodą oczyszczoną), a następnie – po odczekaniu około doby – spryskanie np. Feliwayem.

Jeżeli nie uda nam się ustalić przyczyny sikania poza kuwetą, trzeba udać się do weterynarza, a jeżeli weterynarz nie pomoże, poszukać pomocy kociego behawiorysty. Mając kota rasowego zawsze można też liczyć na pomoc hodowcy, który z racji częstego obcowania z kotami może nam podsunąć jeszcze inną przyczynę. Dobry hodowca na pewno zrobi wszystko co w jego siłach, aby pomóc.

134 odpowiedzi do “Dlaczego kot sika poza kuwetą

  1. Czy kotka rzeczywiście ma 4 miesiące? To trochę za wcześnie na ruję.Ale to prawda, ruja może być powodem znaczenia poza kuwetą. Sikanie w pościeli może jednak mieć związek z problemami z układem moczowym. Najlepiej byłoby pokazać kotkę weterynarzowi i po wykluczeniu choroby, zastanowić się nad kastracją.

  2. Cześć. Mam pewien problem. Posiadam w domu dwa kotki, z jednego miotu. Problem tkwi w tym, ze młodszy kotek zaczął sikać wszędzie, kiedyś zdarzało mu się nasikać na fotel (myślałam, że skoro jest malutki to mu przejdzie), ale generalnie załatwiał się do kuwety. Teraz sika wszędzie.. na szafę, na pudełka, na łóżko, na chodniczek w łazience, czasami sika tez do kuwety ale bardzo rzadko (kupkę normalnie robi do kuwety. W kuwetach sprzątam, a z drugim kociakiem nigdy nie było takiego problemu. Jutro zamierzam iść do weterynarza, ale nie mam pojęcia co może być powodem takiego zachowania. W domu nic się nie zmieniło, kuwety w stałych miejscach, żwirek dalej taki sam, nikt się nie wprowadził czy tez wyprowadził, nie mam żadnych nowych zwierząt. Nie wiem czy wizyta u weterynarza coś pomoże. Macie może jakieś pomysły co może się z nim dziać? Dodam, że kociak strasznie dużo miauczy i zdarzyło się raz że po miauczeniu zaniosłam go do kuwety i zrobił siku. Dzisiaj też dużo miauczał, ale jak go tam zaniosłam to wszedł i poszedł do pokoju obok a po 10min zsikał się na pudełko.

  3. Dzień dobry,
    przede wszystkim w jakim wieku jest ten kot? Czy został już wykastrowany? Wizyta u weterynarza to dobry pomysł, możliwe, że kot ma problem z układem moczowym, ale, jeżeli nie jest wykastrowany, to równie możliwe jest, że zaczął znaczyć jak kocur. Prawdopodobnie wizyta u weterynarza pozwoli rozwiać wszelkie wątpliwości.
    Pozdrawiam

  4. Kociak na koniec sierpnia będzie miał rok. Nie jest wykastrowany, bo sądziłam, że może nie będzie problemu żadnego jeśli i tak kocurek nie jest wychodzący. Właśnie w nocy zsikał się na kurtkę mamy. Jak dowiem się co się dzieje to mam nadzieje, że to ustanie bo moja mama jest bardzo nerwowa a wiadomo, że jej stres to i kota stres

  5. Mam problem moja 5 letnia kotka nie wykastrowana zaczęła nagle siać w pokoju do tej pory załatwiła się na dworze bo mieszkamy w domku jej dwie córki załatwiają się na dworze . Nie było żadnych zmian u nas w domu gości mebli i tp co mam robić nie daje już rady sprzątać a zapach sami wiecie

  6. Dzień dobry.
    Przede wszystkim kotkę trzeba koniecznie pokazać weterynarzowi. Zrobić jej badanie moczu i morfologię. Pozwoli to wykluczyć lub potwierdzić podłoże somatyczne niewłaściwych zachowań. Kotka może być chora (pęcherz, nerki, kryształy w moczu). Dodatkowo u niekastrowanych kotów tendencje terytorialne, a co za tym idzie, potrzeba znaczenia swojego terytorium, są znacznie większe niż u kotów wykastrowanych. Proponuję, po wykluczeniu choroby u kotki, wykastrować ją jak najszybciej, podobnie jak i jej córki. Pozwoli to nie tylko zapobiec niszczeniu mieszkania przez koty, jak również niekontrolowanemu rozrodowi.
    Pozdrawiam

  7. Mam wielką prośbę o pomoc..
    Adoptowałam dwie kotki – siostry. Młodsza i mniejsza – z nią wszystko ok. Starsza i większa, po miesiącu od adopcji, zaczęła sikać obok kuwety, tzn. wchodzi do kuwety, wystawia pupę i sika poza nią. Miały otwartą kuwetę – kupiłam krytą – nie pomogło. Przywiozłam ich starą kuwetę od poprzednich właścicieli – nie pomogło. Zostawiłam obie kuwety – nie pomogło. Kotka przeszła badania – jest zdrowa. Dostaje tabletki na uspokojenie – nie pomagają. Jest tulona i głaskana – nie pomaga. Karmiona karmą RC Urina (czy jakoś tak) – nie pomaga. Karmiona karmą RC dla sterylizowanych – nie pomaga. Kotka wykastrowana, ma 5 lat. Czy macie jakiś pomysł? To totalna wykańczalnia! Dodam, że kuwetę ma sprzątaną dwa razy dziennie. Sika wtedy, kiedy nikt nie patrzy, najczęściej ok. 4 nad ranem.. Proszę, pomocy…!

  8. Dzień dobry
    Czy w kuwecie krytej zostawiła Pani drzwiczki, czy też je zdemontowała? Ile w sumie kuwet jest w mieszkaniu i gdzie są ustawione? Jeśli dobrze zrozumiałam, to kuweta poza którą kotka się załatwia stoi wciąż w tym samym miejscu? Jeżeli tak, to proponowałabym ją przenieść gdzie indziej, a miejsce po niej bardzo starannie wyczyścić gorącą wodą z octem lub spirytusem, ewentualnie z neutralizatorem zapachu kociego moczu i użyć kocich feromonów w spray’u. Jeżeli kuweta jest tylko jedna, koniecznie trzeba dostawić drugą. Jeżeli kotka załatwia się wystawiając pupę poza kuwetę, to może kuweta z drzwiczkami będzie rozwiązaniem. Innym rozwiązaniem są kuwety ukryte w szafce z małym otworem dla kota.Spróbowałabym też zmienić żwirek, może jakiś o innej fakturze będzie kotce bardziej odpowiadał, np. bardzo drobny. Proponuję też przyjrzeć się relacjom między kotkami, możliwe, że znaczenie poza kuwetą jest wynikiem stresu.. Karma RC Urinary jest karmą weterynaryjną i podawanie jej zdrowemu kotu nie jest dobrym pomysłem. Można natomiast spróbować jeszcze karmy RC Calm.
    Pozdrawiam.

  9. moj kot od pierwszego dnia, gdy pojawil się w moim domu sikał do kuwety. Po około 6 miesiacach zaczął sikać na pościel dlatego został wykastrowany, jednak czasami dalej zdarza mu się sikać na kołdre. Nawet, gdy wyjezdzam z domu i kot jedzie ze mna to w obcym mieszkaniu tez zalatwia się do swojej kuwety jeżeli wie gdzie stoi. Kot mieszka w domu, nie wychodzi na podwórko. Dlatego moje pytanie brzmi: co może byc powodem tego że sika na posciel?

  10. Witam. Ja mam natomiast problem z 10tygodniową kotką. Jest z nami dwa tygodnie i w ciągu dnia korzysta z kuwety, w nocy z resztą też…chociaż ostatnio zauważyliśmy że obsikuje nam łóżko…w zeszłym tygodniu zdarzyło sie raz i raz na dywan …no i do dzisiaj był spokój. Dzisiaj natomiast nasikała (bo to kotka) w trzy miejsca. Nie wiem dlaczego. Kuweta jest czyszczona na bieżąco.

  11. Jednak obsikuje pościel regularnie w nocy:/ właśnie wyczułam na kołdrze dziecka:( pomocy

  12. Dzień dobry,
    powodów być wiele. Po pierwsze kot może mieć kłopoty z układem moczowym, dlatego dobrze by było, gdyby zobaczył go weterynarz, zbadał krew i mocz. ot może sikać z przyzwyczajenia dlatego dobrze by było nie wpuszczać go do sypialni, a pościel wyprać z dodatkiem octu. Może być też tak, ze kotu nie odpowiada kuweta, jej umiejscowienie, albo rodzaj żwirku. Można poeksperymentować przestawiając kuwetę w inne miejsce, zmieniając rodzaj żwirku, albo dokupując drugą kuwetę. Pytanie zasadnicze: czy kot jest jedynym zwierzęciem w domu i czy ostatnio coś się zmieniło w jego sytuacji (nowe zwierzę, nowy domownik itp.)?
    Pozdrawiam

  13. Niestety jak już znalazłam dobrego weterynarza, okazało się że jest już za późno. Badania wykazały, że kicia ma niewydolność nerek. Jak na takie wyniki trzyma się nieźle, ale nerki są już chyba dość mocno uszkodzone skoro w parametrach krwi wyszło coś nie tak. Do końca życia, możliwe ze już niedługiego będzie na lekach, kroplówkach i diecie :(

  14. moja kotka jest wykastrowana od dzisiejszego ranka zazcela sikac w domu co jej sie nigdy nie zdarzalo zalatwia sie na dwoze od ponad roku a do tego mocz ma kolor lekko czerwony

  15. Jeżeli mocz ma nienaturalny kolor, trzeba z kotem czym prędzej udać się do weterynarza, to poważny problem.

  16. Witam, mam problem z kotką ponieważ zauważyłam, że dzisiaj bardzo czesto oddaje mocz po kropelce. Wylizuje się, i wlaśnie nasikała do laczka , dodam że w lutym była wysterylizowana na ok 2 lat co robić

  17. Jeżeli oddaje mocz po kropelce, ma problem z drogami moczowymi. Takiego problemu nie rozwiąże się domowymi sposobami, trzeba z nią iść do lekarza i to jak najszybciej. Sikanie do pościeli, butów itd. jest bezpośrednio związane z problemami zdrowotnymi.

  18. Witam wszystkich serdecznie, czytalam wszystkie posty z zaciekawieniem bo ostatnio u mnie pojawil sie problem z sikaniem 5 letniej wysterylizowanej kotki. Na poczatku jakies 2 lata temu po smierci najastarszej 12 letniej kotki .Czasami gdzies nasikala na kanape na lozko ,dywan na mnie nawet jak spalam ,cierpilwie znosilam to pralam wszystko ba nawet zaupilam odkurzacz do prania mysla ze sie porzyda skoro masie koty w domu .Wszystko co sie dzialo z kotka uwazalam ze to sters po odejciu starszej kotki ktora nie byla jej matka jednak od malego wychowywala ,oprocz tego sa jeszcze dwie siostry tez kotki i tez po sterylece . Podawalam Royal Canin Calm ,Zylkene 75 mg ,bawilam sie z kotka jak tylko mialam czas tak ze kotak sama juz miala dosc i kladla sie szczesliwa na trawie w ogrodzie . Jednak dalej i coraz wiecej sikala ,wzielam ja do weta okazalo sie ze bidula musi miec usuniete 11 zebow bo zatakowala ja genetyczna choróba zebow Forl . Pomyslalam bidula to dlatego ta sikala bo ja bolalo i nawet do tej pory mam wyrzuty sumienia ze nie dokrylam tego wczesniej ,zreszta wet tez nie odkryl mimo ze kotka minimum byla 3-4 razy w roku weta . Po usunieciu zabkow kotka sie uspokoila nawet z sikaniem ale na krotko ,zaczela znowu wszedzie na kanapy na fotele na dywany ,nie chce opisywac ze koldry poduszki to juz bylo rutyna ze pralam codziennie i dywany itd .bylam tak wykonczona przéz te pranie ze juz nie mialam tak sily i czasu zeby tak duzo bawic sie z kotka tym bardziej uprawiedliwialam sie ze przeciez ma jeszcze dwie siostry jako kompanow do koci harcow w ogrodzie wiec nie powinna czu´c sie samotna . Jednak zaczela z glosnym mialczeniem w nicy przynosisc mi wszelkie zabawki ,niezwazajac ze byla to 2-3 w nocy ,darla sie tak ze musialam wstac i zejsc i ja wyprzytulac ale na zabawe nie mialam sily w koncu do pracy musialam wstawac . Wtedy rano znajdowalam zasikana kanape ,dywan itd. powiem szczerze nie raz sie rozbeczalam ,bo inaczej planowalam sobie dzien a tak caly czas przy pralce i na kolanach zeby wyszorowac dywan i kanapy .Ostatnio tak sie nasililo ze miesiac temu musialam kanape z sypialni dla gosci i fotel niestety wywalic .Kupilam nowa no i doslownie kotka sie na nia zawziela ,cala jest w foliach i klade na nia stare koce bo inaczej boje sie ze folie przedrapie i mocz wchlonie kanapa . Zrozpaczona w koncu pomyslam ze to trzeba sprawdzic znowu u weta i ojazalo sie na USG ze ma bidula piasek w pecherzu ,no zalamalam sie bo juz to zaduza jak na mmlageo biednego kota ,kotka jeste terza w trakcie leczenia musi jeje ten piasek zejsc ,za tydzien ide do weta znowu . Jednak mam prosbe kochani czy ktos ma pomysl jakis naprawde skuteczny zeby kotka nie sikala gdzie popadnie zeby ja zniechecalao . Uprzedzam cytryna ,odstraszacz dla kotow pranie za pomoca specjalistycznych srodkow na koci mocz typu ecodor , bactodes nic nie daja dolownie wrecz ja chyba zachecaja do sikania . jak ktos ma naprawde skuteczny sposob ktory ocali moje kanapy itp.bede bardzo wdzieczna

  19. Mam problem z moją kotką. Jest już w starszym wieku i czasem zdarzało jej się uporczywie przez jakiś czas załatwiac za kuwetę. Przez ostatni tydzień robi to non stop. Każde jej wyjście do toalety kończy się katastrofą. Nie mam pojęcia o co jej chodzi. Raczej to nie jest zapalenie pęcherza, ponieważ kiedyś już przez to przechodziła i wtedy w moczu była krew. Mój chłopak zawsze kiedy kotka nasika za kuwetę za karę wynosi ją na balkon ale ostatnio stracił cierpliwośc i powiedział, że jeżeli to będzie się powtarzac to ją uśpi. Nie wiem w czym tkwi problem, pomimo, że kotka jest stara nie ma problemu z wchodzeniem do kuwety. A poza tym nigdy nie mogę zobaczyc jak ona się załatwia, ponieważ kiedy ktoś wchodzi do łazienki ona od razu ucieka.Dodam, że drugi kocur nie ma najmniejszego problemu z kuwetą. Może podpowiecie mi jaka jest przyczyna załatwiania się poza kuwetą?

  20. Nie ma cudownego środka, który sprawi, ze kotka nigdy nie nasika. Jest jednak spora szansa na to, że kotka po wyleczeniu pęcherza przestanie wizyty w kuwecie kojarzyć z bólem i problemami z oddawaniem moczu i znowu będzie dbać o zachowanie czystości. Zasikane przez nią miejsca trzeba porządnie wyprać gorącą wodą z dodatkiem octu i sody, najlepiej potem potraktować neutralizatorem kociego moczu (do kupienia w sklepach zoologicznych), potem, po jakimś czasie spryskać kocimi feromonami w spray’u i ewentualnie dokupić nową kuwetę, przestawić starą w inne miejsce, spróbować nowego żwirku. Odstraszacze odradzam, one tylko prowokują do sikania, niestety. Można jeszcze spróbować, po wyleczeniu kotki, podawać jej odpowiednio dla niej dobraną mieszankę kropli Bacha.

  21. Problemy z układem moczowym wcale nie muszą objawiać się krwią w moczu. Proszę jak najszybciej udać się z kotką do weterynarza, zrobić jej wymagane badania. Wystawianie kota za karę na balkon, to zwykłe znęcanie się, w dodatku tylko pogłębia to stres u zwierzęcia, a to może nasilać, a także wywoływać problemy zdrowotne. Proszę też powiedzieć chłopakowi, że usypianie zdrowych zwierząt jest niedozwolone i niezgodne z prawem. Szczerze mówiąc, gdyby to był mój chłopak i mój kot, to pozbyłabym się chłopaka. Nasz stosunek do zwierząt świadczy o naszym człowieczeństwie, a ludzie mający tendencje do znęcania się nad zwierzętami, mają generalnie problemy z samooceną i w przyszłości mogą np. zacząć się znęcać nad dziećmi :/

  22. Witam,
    też niestety mam taki problem z sikaniem.Moj wykastrowany prawie 1.5 roczny kot sika do kuwety normalnie.Nigdy nie zdarzyło się na dywan albo łóżko ale zawsze jak kupię mu takie miękkie posłanie do spania.Normanie śpi ze mną w łóżku. To poslanie to kupilam bo ładne, miękkie i pomyslalam ze się mu spodoba ale niestety zaczął tam sikać.Cz ktoś może miał taki problem że oprócz normalnego sikania do kuwety kot sikał również od czasu do czasu na swoje posłanie?
    Dziękuję

  23. Dzień dobry,
    dla porządku pokazałabym kota weterynarzowi, złapała mocz do analizy. Zdarza się, że koty „uprą się” i sikają na konkretny przedmiot, w tym przypadku na legowisko. Czy w domu są jeszcze jakieś inne zwierzęta? Czy kot śpi na takim obsikanym posłaniu? Prawdę powiedziawszy, najlepiej by było przestać mu kupować te posłanka, skoro i tak na nie sika, a śpi gdzie mu się podoba. Tym bardziej, ze może mu się spodobać znaczenie miękkich, tapicerowanych powierzchni. Pozdrawiam.

  24. Witam wszystkich i proszę o pomoc..moj kot brytyjski ma 7 lat i jest wykastrowany. Do tej pory nie załatwiał się w innym miejscu, tylko w kuwecie (od kilku lat ma zabudowaną kuwetę, taką z drzwiczkami). Kot uwielbia spać na takiej małej pufie ze skóry i na tę pufę ostatnio nasikał. Kiedy ją umyłam i wystawiłam z powrotem na jej miejsce kot znów na nią nasikał..może mi doradzicie co w takim przypadku zrobić? słyszałam o myciu octem,ale nie wiem czy to sprawdzon metoda, nie wiem też jakie mogą być przyczyny takiego zachowania..

  25. Witam was serdecznie,
    Widzę, że nie jestem sama. Mój 4,5 letni, wykastrowany kocur od kilku miesięcy znów posikuje tu i tam. Może zacznę od początku, Predator bo tak się wabi mój pupil urodził się w Polsce i mieszkał tam ze mną i ze swoją mamą kotką Ganją przez 2 lata. 2,5 roku temu wyemigrowalam z moimi pupilami za granicę i zaczęło się. Predator po podróży zachorował na pęcherz i od tego czasu je tylko specjalną karmę, która pomaga mu utrzymać pęcherz w dobrym stanie. 1,5 roku temu znów zmieniłam miejsce zamieszkania bo udało nam się dostać kredyt. W między czasie jego mama Ganja zaginęła bez wieści, co bardzo mocno przeżyłam ja i oczywiście Predator. Ponieważ razem z mężem pracujemy to zaraz po przeprowadzce zaadoptowalismy 1.5 roczną kotkę żeby kocur nie czuł się samotny. Okazało się to strzałem w dziesiątkę bo od razu się w sobie zakochali. Mieszkamy w nowym miejscu 1,5 roku i wszystko było okay do momentu aż nasza kotka się okocila. Od tamtej pory Predator, który co prawda zajmował się kocietami jak twoimi, sika zamiast do kuwety to w kąt po przeciwnej stronie, na kosz z praniem, do kosza z praniem, pod kosz na śmieci i na wycieraczke. Wcześniej zdarzało się ze sikal na reklamowke, ale to było mało i szybko nauczyłam się, ze on po prostu tych reklamowek nie lubi i nie zostawiam ich w polu jego widzenia. Ostatnio przeszedł sam siebie i zlal się na czyste pranie i na stół. Ciągle zachodze w głowę co jest nie tak. Karmę na krysztaly ma i dużo pije i ogólnie sika do kuwety, Ale ma coraz częściej wyskoki typu a zasikam jej świeże pranie albo zrobię to na stół lub pod stół. Używam spirytusu do mycia, płynów cytrusowych i czasem octu tylko za wiek to nie daje. Spryskalam stół odstraszaczem 2 dni temu to dziś nasikal na kosz na śmieci. Nie wiem, co robić? ? On jest dużym kotem bo to mieszanka dachowca z leśnym norweskim i waży też nie mało bo 11 kg. Nie jest nie wiem jak otyly i dziwię się ze tyle waży bo on dużo nie je. Jest jeszcze jedną rzecz, kociąt było 6 i zostało nam jedno, które dopiero za 3 tyg. zostanie zabrane. Mimi ma obecnie 5 miesięcy i Predator się z nią bawi. Czy jest szansa, ze jak oddam Mimi to on przestanie? Co ja mam robić? !!! Szkoda mi go i mojego prania!

  26. Mam kotkę ok. 3-miesiące, niestety sika w różnych miejscach, na kołdrę, koc, sweter. (Do kuwety też, więc chyba ją akceptuje, mam kot od 3 tygodni). Jestem doświadczonym hodowcą, ale mój poprzedni kot – odszedł pół roku temu, nigdy tego nie robił. Nie mam pomysłu, co robić z naszym maluchem. Karcić, pryskać czymś? Poza kłopotami z sikaniem jest radosny i ma dobry apetyt.

  27. Może coś się ostatnio zmieniło w otoczeniu? Pojawił się nowy domownik, inne zwierzę?
    Pufę dobrze by było wymyć czymś neutralizującym zapach kociego moczu (do kupienia w sklepach zoologicznych), potem po dwóch – trzech godzinach spryskać feromonami w spray’u (również do dostania w sklepach z artykułami dla zwierząt). A najlepiej by było chwilowo usunąć mebel z zasięgu kota. Dla porządku zrobiłabym mu badania krwi i moczu, żeby wykluczyć podłoże somatyczne problemu.

  28. Pojawienie się kociąt, strata poprzedniej kociej towarzyszki, wcześniejsza przeprowadzka, wszystko to są sytuacje stresujące dla kota, zwłaszcza zaś dla takiego z problemami z układem moczowym. Stres natomiast może powodować nawrót choroby. Karma na kryształy nie wystarczy, kotu trzeba koniecznie zrobić badania moczu i morfologię. Po wykluczeniu przyczyn somatycznych, można pomyśleć o uspokajaniu kota przy pomocy kocich feromonów, kropli Bacha (do zamówienia przez internet, są sklepy, które specjalizują się w mieszankach wyłącznie dla zwierząt, dopasowanych do ich indywidualnych potrzeb i problemów) itp. Podstawowym warunkiem jednak jest wykluczenie ponownych problemów z pęcherzem. Zasikane przedmioty proszę wymyć mieszanką octu i sody, można też dodać trochę płynu do płukania jamy ustnej, kosza z praniem nie stawiać w zasięgu kota. Można tez użyć neutralizatorów kociego moczu, a wyprane powierzchnie po dwóch -trzech godzinach spryskac kocimi feromonami w spray’u.

  29. Może kotce nie pasuje lokalizacja kuwety, albo żwirek? Może kuweta jest zbyt daleko, a takie maleństwo nie zawsze zdąży? Dobrze by było dostawić ze dwie inne kuwety w różnych miejscach, a kotkę jednak pokazać weterynarzowi. Nawet takie maluchy miewają kłopoty z układem moczowym.

  30. Witam, mam dwie kotki w wieku nieco ponad rok, jednej z nich od zawsze zdarzalo sie nasikac w lozko, na dywan itp. Na początku obie wysterylizowalismy, pomoglo na chwile, ale zaraz zaczelo sie jeszcze bardziej. Parę mies temu bylismy z kotka u weterynarza, badania krwi i moczu, wyszła podwyższona zaw struwitow i od tamtej pory kotka jest na karmie weterynaryjnej. Przez chwile byl spokoj ale znow to samo, tylko ze juz wszedzie: lozko przy zostawionej poscieli – chowamy ja, dywany wszystkie pochowane, kapcie, podloga!!?? A nawet dzis nasikala na pudelko stojace na szafkach kuchennych… Kiedyś to jeszcze robila to jak nikogo nie bylo lub nikt nie patrzyl, teraz sika nawet jak na nia patrze. Koncza mi sie pomysly. Kotka jest i zawsze byla bojazliwa, ale watpie, ze to stres, bo jak jest milo i dobrze to tez nasika. Dodam, ze kicie mają dwie kuwety i zawsze swietnie sie dogadywaly, myja sie nawzajem i bawia. Moze ktos mi podrzuci jakis pomysl co mam zrobic?

  31. Czy badania krwi i moczu powtórzono? Jeżeli nie, to trzeba niezwłocznie je zrobić. Sama karma weterynaryjna niestety nie pomoże, potrzebne są lekarstwa. Prawdopodobnie kot znowu ma kryształy w moczu, może nawet zapalenie pęcherza, albo problem z nerkami. Dopiero jeżeli weterynarz wykluczy problemy natury zdrowotnej, a kot nadal będzie znaczyć, można poszukać przyczyn behawioralnych.

  32. mam 3,5 miesięcznego kocurka, który wie co to kuweta, załatwia się do niej bezproblemowo ale….no własnie – raz w tygodniu sika na nasza kołdrę puchową. Mamy w domu suczkę – wydaje się, że żyją w zgodzie. Kuwetę ma krytą, akceptował ją od pierwszych chwil u nas. Żwirek zmieniłam na inny ale wydawało się, że go akceptuje – pierwszy raz nalał na łózko 3 dni po zmianie żwirku – od tamtej pory już 3 razy, raz w tygodniu. pomocy:(

  33. Mam 9-letnią wysterylizowaną kotkę. Od miesiąca zasikuje mi dom. Sika na torby, ubrania, dywaniki a nawet do talerzy w kuchni na blacie. Robi kupę na schodach. Do tej pory nie było z nią problemów. Mocz jest normalnego koloru. Nie wygląda na chorą. Nic się w domu nie zmieniło. Nikogo nie przybyło ani nie ubyło. Kuweta w tym samym miejscu z tym samym piaskiem od lat. Czyszczona regularnie. I co mam z nią zrobić?

  34. Witam, mam też problem z młodą kotką, która zaczęła sikać na meble i ubrania.
    Mamy dwa koty i psa w domu, jedna ma 10 lat a ta młoda niecały rok. Wszystko było dobrze starsza opiekowała się młodszą kotką. Ale od czasu gdy ta mała ma ruję i zaczęła zaczepiać naszego psa, ta starsza zaczęła ją atakować. A młoda zaczęła sikać na jedna kanapę, i na ubrania, które leżą na jednym fotelu i tam gdzie mamy buty. To są trzy miejsca gdzie sika, i to nie zdarza się dziennie, tylko co jakiś czas. Starsza nawet na nas zaczęła wyładowywać swoją agresję, czego nigdy nie robiła. Jedynie pies jest nietykalny. Od zawsze jednakowo traktujemy oba koty, żeby nie wzbudzać w żadnym powodów do zazdrości. Teraz niestety, wszystko się pomieszało. Czy powodem może też być jedna kuweta? Co może być powodem sikania młodej kotki i agresji starszej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *