Rosyjski niebieski

Kot rosyjski niebieski

Charakter

Koty rosyjskie niebieskie są obdarzone dużym temperamentem, są bardzo ciekawskie i spragnione towarzystwa swojego człowieka. Jako koty niezwykle zwinne uwielbiają wspinaczki po wysokich meblach, szafkach kuchennych, drapakach. Lubią jednak spokój, nie przepadają za zamieszaniem i chaosem. Są czułe i bardzo przywiązane do swojego opiekuna. Łatwo je zranić i urazić ich uczucia, gdyż są bardzo wrażliwe. Obcych traktują z rezerwą.

Koty rosyjskie niebieskie są opanowane, spokojne, zdecydowane i pełne godności. Są w pełni świadome swego wdzięku i wartości.

Chcesz kupić kociaka rosyjskiego niebieskiego? Skorzystaj z naszej unikalnej wyszukiwarki, aby znaleźć najbliższą hodowlę.

Wygląd

Kot rosyjski niebieski to rasa o średniej budowie. Ciało powinno być długie i muskularne, lecz równocześnie delikatne i smukłe, pełne elegancji i wdzięku. Kończyny długie, o małych, owalnych łapach z lawendowymi poduszeczkami.

Ogon długi, zwężający się ku końcowi.

Głowa jest trójkątna, tworzy klin. Z profilu tworzyć ją powinny same linie proste, z wystającymi poduszeczkami wąsowymi. Czoło proste, jego linia przecina się z linią nosa na poziomie brwi, tworząc kąt rozwarty. Nos powinien być prosty, jego lusterko niebieskoszare, broda mocna. Szyja powinna być długa i prosta.

Oczy są zdecydowanie jednym z największych atutów „ruska”: duże, w kształcie migdała, w kolorze żywej, nasyconej zieleni, szeroko rozstawione.

Uszy kota rosyjskiego mają być duże, raczej ostro zakończone, o szerokiej podstawie, cienkiej skórze, wewnątrz owłosione. Osadzone musza być prostopadle do głowy.

Futro jest tym, co zdecydowanie wyróżnia kota rosyjskiego niebieskiego spośród innych ras. Jest gęste, krótkie, odstaje od ciała, pluszowe w dotyku. Składa się z dwóch warstw.

Jego kolor powinien być od średnio do jasnoniebieskiego, z charakterystycznym, srebrzystym połyskiem.

Pochodzenie

Kot rosyjski niebieski to jedna z nielicznych już ras naturalnych. Jej historia sięga ponoć XVI wieku. Koty te przypuszczalnie wywodzą się z Rosji, podobno z okolic Archangielska. Do Europy zachodniej miały ponoć trafić dzięki marynarzom, którzy zabierali je na pokłady swoich okrętów, jako talizman przynoszący im szczęście.

Legenda głosi, ze kotka rosyjska niebieska była ulubienicą cara Mikołaja II, który zawierzał jej najważniejsze tajemnice państwowe.

Niewiele brakowało, aby ta piękna rasa przestała istnieć po zawieruchach rewolucji i obu wojen światowych. Udało się ją zachować, niestety również poprzez krzyżowanie z kotami syjamskimi. Krzyżówka ta dała wysmuklenie sylwetki, a także spowodowała, że w miotach kotów rosyjskich niebieskich zaczęły się pojawiać kocięta colourpoint. Jak dotąd ta odmiana barwna, zwana archangielską, jak również wszystkie inne odmiany (czarny, biały i półdługowłosy zwany nebelungiem) nie zostały uznane przez organizację FIFe.

Obecnie w standardzie FIFe cechy typowe dla kotów orientalnych są uznawane za niepożądane u kotów rosyjskich niebieskich.

Standard rasy wedle reguł FIFe
Standard rasy wedle reguł WCF
Standard rasy wedle reguł TICA

Jedna odpowiedź do “Rosyjski niebieski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *