Norweski leśny

Charakter

Koty norweskie leśne są zwierzętami inteligentnymi, ciekawskimi i łagodnymi. Nie odrzucą możliwości zabawy i chętnie towarzyszą swojemu właścicielowi, ale nie przesiadują mu na kolanach. Chętnie i umiejętnie wspinają się na duże wysokości.

Wygląd

Są to koty duże i mocno zbudowane. Dorosły kocur może ważyć nawet 9 kilogramów. Koty norweskie dojrzewają długo, do czterech lub pięciu lat, w którym to czasie osiągają maksymalną wielkość. Ich futro jest długie, dwuwarstwowe, przy czym wierzchnia warstwa jest wodoodporna. Wokół głowy znajduje się obfita kryza, zaś tylne nogi pokryte są futrem przybierającym kształt spodenek.

Pochodzenie

Jest to rasa naturalna, której na początku XX wieku groziło wyginięcie. W latach trzydziestych XX wieku państwo norweskie podjęło działania mające na celu powstrzymanie zanikania tej rasy, lecz plany te przerwała II Wojna Światowa. Po wojnie powrócono do tych działań, co w latach 70. i 80. XX wieku zostało zwieńczone oficjalnym uznaniem rasy norweskiej przez międzynarodowe organizacje felinologiczne.

5 odpowiedzi do “Norweski leśny

  1. Pingback: Maine Coon vs Norweski kot leśny | Koty Maine Coon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *