Nebelung

fot. flickr / Maggie Osterberg

Charakter

Koty tej rasy są bardzo przywiązane do ludzi, z którymi mieszkają, choć mogą odnosić się nieufnie do dzieci i nieznanych sobie osób. Kociaki po zmianie domu potrzebują sporo czasu na aklimatyzację. Po adaptacji do nowych warunków koty są pełne chęci do zabawy i przeważnie towarzyszą swoim właścicielom.

Wygląd

Nebelung jest kotem średniej wielkości, o muskularnym ciele pokrytym niebieskim, średnio długim futrem o srebrzyście połyskujących koniuszkach włosów. Uszy powinny być stosunkowo duże w stosunku do rozmiarów głowy. Oczy tych kotów są szeroko rozstawione i mogą przybierać odcienie od koloru żółtozielonego do zielonego.

Pochodzenie

Ta niezwykła nazwa rasy pochodzi od niemieckiego słowa Nebel oznaczającego mgłę oraz od nazwy rodu Nibelungów, karłów, o których traktuje średniowieczny epos Pieśń o Nibelungach (niem. Nibelungenlied).

Rasa została odtworzona w okolicach roku 1980, jako reinkarnacja długowłosych kotów rosyjskich żyjących do czasów wiktoriańskich. Nebelungi są uznawane jako rasa przez organizacje WCF, TICA oraz LOOF – mało popularne w Polsce, a także przez niektóre mniejsze, niezależne organizacje felinologiczne w Niemczech, Belgii i Holandii.

Głównym celem hodowców tej rasy jest odtworzenie cech reprezentowanych w XIX wieku przez koty pochodzące z Rosji, oraz zachowanie grubego, połyskującego, niebieskiego średnio długiego futra.

Jedna odpowiedź do “Nebelung

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *