Chausie

fot. Andrzej Grabowski

Piękne smukłe posążki egipskiej bogini Bastet wprawiają w zauroczenie każdego, kto miał przyjemność je podziwiać. Część  naukowców uważa, że ich pierwowzorem był kot błotny Felis chaus, który zamieszkuje obszar od dolnego Egiptu, przez Turcję, okolice Morza Kaspijskiego po Indie, Nepal, Cejlon i Półwysep Indochiński. Kot ten ma najczęściej płowe (czasem rudawe lub rudobrązowe) ubarwienie, ogon czarno zakończony, z wyraźnymi pierścieniami, a wyglądem pyska przypomina kota domowego. U gatunku tego obserwuje się wyraźny dymorfizm płciowy: samce są znacznie potężniejsze od samic. Ciąża u kota błotnego trwa około 63-68 dni, w miocie jest 1-6 młodych. Jest to jeden z niewielu gatunków kotów, u których samiec w niewoli opiekuje się młodymi.

Chausie (angielska wymowa: „chow-see”) jest hybrydem kota domowego i kota błotnego. Starożytne korzenie tej rasy związane są z potrzebą wyhodowania silnego kota do polowań, znakomicie biegającego i skaczącego. Pierwsze hybrydy współczesne powstały w końcu lat 60-tych. Na początku drogi hodowlanej używano różnych ras kotów do stworzenia chausie, obecnie dopuszczalne są krzyżówki jedynie z kotami abisyńskimi i domowymi krótkowłosymi. TICA zarejestrowało nową rasę w 1995 r. Od maja 2003 chausie znalazł się w grupie ANB (Advanced New Breed) ocenianej w trakcie wystaw TICA.

fot. Andrzej Grabowski

Jest to piękny smukły kot, średniej do dużej wielkości, o królewskim wyglądzie. Ciało kota jest bardzo zwarte, muskularne i zwinne, a ruchy – pełne elegancji. Z natury jest to kot niezwykle inteligentny, lojalny i silnie przywiązujący się do właściciela. Aktywny i uwielbiający zabawę aż do późnej starości. Dobrze czuje się w towarzystwie innych kotów i zwierząt. Chausie występuje w trzech odmianach barwnych: czarnej (solid black), brązowej (brown ticked tabby), srebrnej (silver tipped – nowy gen). Zwracają uwagę: jego piękny ogon (do ¾ długości ciała), duże ruchliwe uszy, oczy o niezwykłej ekspresji oraz długie łapy z małymi poduszeczkami. Sierść chausie jest gęsta, krótka i przylegająca, podszerstek delikatny, a włosy okrywowe twarde. Charakterystyczny mysi kolor włosa z podstawą od piaskowo-szarej po pomarańczowo-żółtą.

Pierwsze chausie w Polsce sprowadzone zostały z Ameryki do hodowli Walhalla*PL  w roku 2008, obecnie (2010) pojawiły się pierwsze mioty kociąt.

dr Ewa Zgrabczyńska, hodowla Walhalla*PL

Jedna odpowiedź do “Chausie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *