Abisyński

fot. flickr / editrx

Charakter

Koty słynne ze względu na swoje wyjątkowe przywiązanie do właściciela. Nie zrezygnują nigdy z okazji uczestniczenia we wszystkich naszych czynnościach, ale nie narzucają się właścicielowi. Zajrzą w każdy kąt, ale dzięki swojej niezwykłej gracji rzadko zdarza się im wyrządzić znaczące szkody. Lubią aportować niewielkie przedmioty.

Koty te mają niewyczerpaną energię do zabaw, dzięki czemu są dobrymi towarzyszami dla dzieci. Nie wymagają dużej przestrzeni życiowej, dobrze radzą sobie w niewielkich mieszkaniach. Są to koty, które nie miauczą – w ostateczności wydają z siebie świergotliwe odgłosy.

Jeżeli chcesz kupić kota abisyńskiegko, skorzystaj z naszej unikalnej wyszukiwarki, aby znaleźć najbliższą hodowlę.

Wygląd

Pyszczek kota abisyńskiego cechuje się niespotykaną u innych kotów wyrazistością. Koty te, zazwyczaj poruszające się z godnością, potrafią zaskoczyć niespodziewaną erupcją żywiołowości. Ich krótkie futro jest lekko opalizujące, uszy duże, oczy mają kształt migdałów.

Kot abisyński – podobnie jak inne rasy krótkowłose – nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych, ponieważ jego futro jest krótkie i prawie całkiem pozbawione podszerstka.

Pochodzenie

Choć nazwa rasy wskazuje na obecną Etiopię, geograficzne pochodzenie tych kotów nie jest bliżej znane. Wiadomo jedynie, że jest to jedna z najstarszych istniejących ras kotów na świecie.

Bliskim krewnym tej rasy jest kot somalijski, czyli długowłosy abisyńczyk.

Współpraca: Barbara Zalewska, hodowla Abi Banda*PL

7 odpowiedzi do “Abisyński

  1. Witam,czy ktoś ma takiego kota i mógłby coś o nim napisac? Czy są to bardzo aktywne koty?

  2. Mam kota abisynskiego,nazywa sie Tamino.Jest kochany, lubi polowac i swoje zdobycze (motyle,myszy,ptaki) przynosi nam do domu,jest silny, ma temperament, jest bardzo towarzyski, ale nie lubi innych kotow.Tamino zna nasze zwyczaje i do nich sie dostosowal, z nami je ,z nami spi i nie lubi gdy musi byc sam w domu.W stosunku do nieznanych ludzi jest nieufny. Kochamy go bardzo i on to uczucie odwzajemnia.

  3. Całkiem przypadkiem odratowaliśmy kota ze śniegu. Okazał się być młodocianym abisyńczykiem o wszelkich cechach pożądanych przez hodowców. Kot ten ma wiele zalet. Po pierwsze, prawie nie gubi sierści, co jest dla mnie ważne, bo jestem uczulony na sierść kota – wystarczy raz w tygodniu kota wyczesać, a dwa razy do roku w czasie linienia trzeba czesać codziennie. Po drugie, jest kotem towarzyskim, nie boi się gości, bawi się nawet w obecności obcych, lubi zabawy, ale dostosowuje się do trybu życia właścicieli. Po trzecie, jest kotem bardzo zdyscyplinowanym – nie wchodzi na zakazane rewiry (stół, kuchenka) i nie pakuje się nam do łóżka. Po czwarte, będzie wyśmienity dla naszych dzieci, bo nie gryzie, nie drapie i daje się ciągnąć za ogon. Polecam każdej rodzinie (osobom samotnym polecam koty łatwiej znoszące długie godziny bez właścicieli). Wadą jest, że przez wrodzoną ciekawskość kot lubi uciekać z domu – jak każdy lojalny kot wraca, ale drzwi wejściowe to miejsce przez nas strzeżone, wymagające uwagi „czy kot nie spylił”.

  4. mam kota abisyńskiego od 8-miu miesięcy.jest cudowny,pełen temoperamentu.Bawi się non stop.śpi gdy się zmęczy.jest strasznym przymilaskiem.czasami śpi z nami,ale to on decyduje czy ma ochotę.zero agresji.ciekawski,biegnie na dźwięk dzwonka do drzwi i pierwszy wita gości,nie boi się ludzi,ale reakcja na innego kota nas zadziwiła.nagle napuszył ogon jak szczotę:)zaczął syczeć i pogonił intruza.jest kotkiem wrażliwym więc to spotkanie odchorował tzn dopiero po 2 dniach doszedł do siebie.aportuje małe zabawki,reaguje na swoje imię, potrafi pokazać co chce,wręcz niesamowite.to prawda,że jest to pies uwięziony w kocim ciałku.polecam tę rasę,jego mruczenie i świergot są cudowne.

  5. Chce kupić kota tej rasy ale mam psa rasy shih tzu i zastanawiam sie czy tej razy koty będą tolerować psa w domu . Proszę o doradztwo??

  6. Rasa kota nie ma tu nic do rzeczy, istotne jest natomiast, czy pies w swoich pierwszych tygodniach życia miał do czynienia z kotami. Jeżeli nie, może nie tolerować kota dowolnej rasy. Z drugiej strony, shih tzu to niewielkie pieski i kot raczej sobie z nim poradzi siłowo, ale czy warto ryzykować? Najlepiej sprawdzić zawczasu, czy pies toleruje koty (dowolnej rasy).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *