Rasy kotów

Istnieje około stu ras kotów. W takiej ich mnogości wybór nie jest łatwy zwłaszcza, że koty rozmaitych ras przejawiają najrozmaitsze cechy zachowania i mają rozbieżne wymagania. W naszym kompendium wiedzy mamy stale rosnącą bazę informacji o rasach kotów.

Polecamy też tekst o wyborze odpowiedniej rasy kota.

Psychotest pozwalający dobrać rasę do właściciela.


40 odpowiedzi do “Rasy kotów

 1. To dlatego, że nie dysponujemy chwilowo dobrym opisem tej rasy, a nie można ot tak skopiować go z innej strony lub z książki.

 2. Świetna strona, życzę powodzenia i zapału w jej tworzeniu bo tego typu serwisy internetowe są bardzo potrzebne!

 3. Bardzo fajna strona, ale krótką notkę o kocie balijskim
  (długowłosy kot syjamski) mozna by zamieścić, nieprawdaż?

 4. Nie, nie jest to rasa w ścisłym znaczeniu tego słowa, ponieważ nie podlega żadnej kontroli.
  Z drugiej strony, zdarza się, że „dachowce”, a właściwie starannie wyselekcjonowani przedstawiciele, są brane pod uwagę w hodowli np. podczas tworzenia lub rewitalizacji jakiejś rasy. Na przykład koty bengalskie pochodzą w części od kota „dachowego”.

 5. No właśnie – gdzie TAJSKIE? Ostatnio byłam na wystawie we Wrocławiu i nie widziałam ani jednego. Sama mam takiego kotka i jestem rozczarowana ich brakiem :-(

 6. Ja mam kota rosyjskiego niebieskiego z hodowli, z rodowodem. Byłkupiony na kolanka, czyli nie do celów hodowlanych. Czy również może wziąć udział w wystawie? Jakie są zasady wystawienia takiego kotka?

 7. Hej, mam kotkę brytyjką długowłosą, niespełna roczną – jest śliczna, kot „bezobsługowy”, cierpliwa, wesoła poprostu bajka. Mogę przesłąć fotki, ewentualnie jakieś informacje dla zainteresowanych. Bożena

 8. Czy w katalogu pojawi się sokoke? Przydałaby się też info o tym, gdzie jest hodowla tych kotów :-)

 9. Opis rasy prędzej czy później się pojawi. Gorzej z hodowlami – nie znalazłem ani jednej hodowli tej rasy w Polsce.

 10. Koty są fajniejsze od żółwi .Poza tym koty są miękkie i lubią się przytulać. A najważniejsze koty mówią, a żółwie nie!

 11. mnie to interesuje kot rasy dwelf ale nie mogę nigdzie znaleźć ogłoszeń związanych z tą rasą. Jeśli ktoś będzie miał informacje jakieś na ten temat to proszę o kontakt pod numer gg 17572254

 12. a zresztą tu także nie ma informacji na ten temat. czego nie ma nic na temat dwelfów????

 13. Witam, bardzo pragnę mieć kota brytyjskiego (mam ponad 11 lat) lecz rodzice się nie zgadzają informuje że mieszkamy w piętrowym domku, na górze my, na dole babcia.. nie wiem czy on będzie odpowiedni, i jak namówićrodziców..w rodzinie mam młodszego brata… ma 6 lat…co zrobić? proszę o odpowiedź wysłanąna mojapocztę e-mail…
  Pozdrawiam i z góry szczerze dziękuję.

  PS…CZEKAM NA OPIS KOTA BRYTYJSKIEGO KRÓTKOWŁOSEGO…;p

 14. Twoi rodzice mogą mieć dobre powody, aby odmawiać Ci zakupu kota. Po kocie trzeba posprzątać kilka razy dziennie (i to od razu, aby mieszkanie nie śmierdziało), trzeba przynajmniej raz na tydzień umyć kuwetę i wymienić w niej żwirek oprócz normalnego dosypywania, czasem też kot choruje. Może też któreś z rodziców ma alergię na kota, albo obawiają się, że Ty lub Twój brat możecie ją mieć. W takiej sytuacji oddanie kota do innego domu jest trudne, a nawet jak się uda, kot bardzo mocno to przeżywa i przez wiele miesięcy może być w silnym stresie. Z drugiej strony, kot brytyjski to jedna z bardziej spokojnych ras i gdy tylko przestanie być kociakiem, nie będzie raczej skakał po szafach, będzie przy nim nawet można trzymać na wierzchu różne bibeloty.

 15. Ostatni wszyscy szaleją na punkcie „grupmy cat”. Co to za rasa? Nie mogę znaleźć tutaj… Dzięki za pomoc

 16. Nie jestem pewna, czy mamy tutaj na myśli koty rasy europejskiej, czy dachowce, popularnie nazywane rasą europejską. Tak czy siak, są dopuszczane, przy czym koty dachowe, w kategorii „kot domowy”.
  Pozdrawiam.

 17. Nie jestem pewien, czy ten psychotest jest dobrze skonstruowany. Pytanie, czy będę wyprowadzał kota na spacer i odpowiedź „tak”, skutkuje tym, że robi się ze mnie idiotę stwierdzeniem jakichś bzdur o „amerykanckich” uczonych… Źródło (link) by się przydał, a nawet jeśli to prawda, to mieszkam w takim miejscu, że poprzedni kot przybłęda (ma już innych właścicieli – od samego początku nie był mój, nocował dość często u mnie tylko) biegał sobie swobodnie i nic się nikomu nie stało… Ale wiem, jakie będą argumenty, pewnie coś w stylu : „ale jeśli… co by było gdyby jednak… a gdyby to „wasza matka tu przez ulice przechodziła””…itp, itd… Irytacja absolutna.

 18. Drogi panie Nobody. Pańskie podejrzenia są absolutnie słuszne – ten psychotest nie jest dobrze skonstruowany. Gdyby był dobrze skonstruowany, doszukałby się Pan w nim żartobliwej nuty, i to niejednej. Postaram się w wolnej chwili dodać w przypisie o amerykańskich naukowcach przypis do przypisu o treści „Uwaga – żart”.

  Poważnie zaś – z doświadczeń osób opiekujących się bezpańskimi kotami wynika, że po kilku latach przepadają bez wieści, podczas gdy koty domowe umierają zwykle ze starości. I owszem, proszę się zastanowić, co by było gdyby. W końcu kot domowy jest prawie bezgranicznie zależny od swojego właściciela. Ponieważ ma podtykane pod nos jedzenie, przytępia mu się instynkt łowcy. Poza tym koty niektórych ras (np. norweskie leśne) nie boją się psów, co nierzadko kończy się dla nich tragicznie. Wypuszczanie domowego kota na dwór bez nadzoru jest tylko o jeden stopień mniej bezmyślnym posunięciem, niż wetknięcie mu w tyłek petardy i jej odpalenie.

 19. Witam! Mam prośbę, szukam nazwy rasy kota. Kot średniej wielkości, smukła budowa ciała, umaszczenie białe, sierść długa (nie puszysta jak u persów). Koty tej rasy to pogodne, lubiące zabawę zwierzaki. O tej rasie dowiedziałem się z programu telewizyjnego, bodajże na Animal Planet lub National Geografic. I jeszcze jedna informacja rasa ta ma około 10-11 lat (może ciut więcej), tak przynajmniej było podane w opisie. Z góry dziękuje za jakiekolwiek info.
  Piotr

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *