Zagraniczna podróż z kotem

Aby kot mógł z nami pojechać na zagraniczną wycieczkę, należy spełnić kilka warunków.

  • Wiek. Kot musi mieć w momencie opuszczania Polski ukończone trzy miesiące. Istotna jest data urodzenia wpisana do paszportu.
  • Paszport. Aby kot mógł opuścić granice Polski, musi posiadać paszport. Paszport dla kota może nam wystawić prawie każdy weterynarz, z których większość ma odpowiednie uprawnienia. Wydanie paszportu dla kota kosztuje 51 zł – cena ta nie obejmuje kosztu szczepienia przeciwko wściekliźnie oraz mikroczipa.
  • Mikroczip. Kot musi posiadać mikrochip (transponder) oraz być zaszczepiony przeciwko wściekliźnie nie wcześniej, niż rok przed datą podróży. Są to warunki konieczne do wystawienia kotu paszportu. Jeżeli kot nie spełnia tych warunków, weterynarz może go od razu zaczipować oraz zaszczepić przeciwko wściekliźnie, jednak kot nie powinien podróżować bezpośrednio po zaszczepieniu. Mikrochip wszczepiany kotu powinien być zgodny z normą ISO 11784 lub ISO 11785 (aneks A), aby służby celne były w stanie go odczytać. W innym przypadku musimy sami dysponować odpowiednim czytnikiem.

Są to wymagania minimalne, zaś jadąc do niektórych krajów trzeba spełnić inne, szczególne warunki.

Wielka Brytania (Anglia, Zjednoczone Królestwo), Irlandia, Malta, Szwecja

Poniższe obostrzenia obowiązują do 31 grudnia 2011 roku, zgodnie z Rozporządzeniem 438-2010 zmieniającym Rozporządzenie 998-2003.

Kot musi zostać przebadany na obecność przeciwciał neutralizujących wirusa wścieklizny z wynikiem pozytywnym. Próbka krwi do badania musi być pobrana nie wcześniej niż 120 dni po ostatnim szczepieniu przeciwko wściekliźnie, oraz nie później niż 365 dni po tym szczepieniu. Laboratorium wykonujące test musi posiadać akredytację Unii Europejskiej w tym zakresie.

Kot może podróżować do jednego z tych krajów dopiero po 6 miesiącach od daty pobrania krwi do badania.

Jeżeli po tym badaniu kot jest regularnie szczepiony przeciwko wściekliźnie (bez przekraczania terminów kolejnego szczepienia zapisanych w paszporcie), nie trzeba powtarzać badania obecności przeciwciał. Jeżeli spóźnimy się z którymś szczepieniem, opisana w poprzednim akapicie procedura musi być powtórzona od początku.

Tylko Wielka Brytania

Jeżeli w ciągu 6 miesięcy przed podróżą nasz kot przebywał w jednym z państw NIE wymienionych na jednej z poniższych list, całą opisaną wyżej procedurę badania obecności przeciwciał należy powtórzyć.

Lista krajów Unii Europejskiej objętych uproszczonym programem transportu zwierząt do Wielkiej Brytanii.

Lista krajów spoza Unii Europejskiej objętych uproszczonym programem transportu zwierząt do Wielkiej Brytanii.

Koty, psy i fretki muszą podróżować do Wielkiej Brytanii jedną z oficjalnie zatwierdzonych dróg lub z jednym z zatwierdzonych przewoźników.

Limit na liczbę podróżujących zwierząt

Od 26 maja 2010 wprowadzony został limit ograniczający liczbę zwierząt podróżujących z jedną osobą do pięciu (dotyczy kotów, psów i fretek).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *