Pielęgnacja kota długowłosego

Szczęśliwy posiadacz pięknego, długowłosego kota – czy to rasowego, czy też nie – musi zdawać sobie sprawę z konieczności pielęgnacji zjawiskowego futra swojego pupila. Nie jest to łatwe zadanie, ale kiedy wiemy jak się do tego zadania zabrać, oraz nabierzemy trochę wprawy, staje się przyjemnością zarówno dla kota, jak i jego właściciela.
Kupując kociaka z hodowli, możemy być niemal pewni, że będzie przyzwyczajony przez hodowcę do zabiegów pielęgnacyjnych. Trochę więcej się napracujemy, jeśli decydujemy się na przygarnięcie długowłosego kocięcia od osoby prywatnej lub ze schroniska – wtedy musimy stopniowo zwiększać częstotliwość zabiegów, na początku cierpliwie znosząc fakt, że nasz pupil ma inne zdanie na temat czesania czy też kąpieli.
Od maleńkości należy kota czesać, czyścić uczy, obcinać pazurki, kąpać, a w przypadku kotów perskich, himalajskich czy też egzotycznych – również myć im oczy oraz czyścić nosek. Pomimo ewentualnych protestów naszych podopiecznych, nie wolno zaniedbywać tych czynności. Kot ze skołtunioną czy też sfilcowaną sierścią bardzo cierpi. W takim przypadku pozostaje tylko golenie, które sprawia, że przez parę miesięcy zwierzak wygląda nieciekawie, i czuje się nieswojo. Pamiętajmy, że golenie to ostateczność.

Aby właściwie zadbać o długie futro, należy posiadać metalowy grzebień obrotowy, zgrzebło do wyczesywania kołtunów, miękką szczotkę z naturalnego włosia, płatki i patyczki kosmetyczne oraz płyn do przemywania oczu (dostępne w aptece bez recepty).
Kociaka należy czesać nawet kilka razy dziennie, właśnie po to, aby go przyzwyczaić do częstej pielęgnacji. Dorosłemu kotu wystarczy kilka minut dziennie. Szczególną uwagę należy zwrócić na brzuch, tzw. portki oraz pachwiny – są to miejsca, w których najczęściej występują kołtuny. Nie zapominajmy również o okolicach pyszczka i uszu.
Do kąpieli również warto podejść profesjonalnie. Przede wszystkim, obetnijmy pazurki przed kąpielą (w trosce o własną skórę), i zadbajmy o szampon przeznaczony do koloru sierści, jaką posiada nasz pupil. Wyczeszmy dokładnie kota przed kąpielą i po kąpieli, a następnie go wysuszmy. Ten zabieg należy powtarzać co najmniej raz na trzy miesiące.

Jeśli wydaje nam się, że wyżej opisane zabiegi nas przerastają, możemy pomyśleć o skorzystaniu z usług profesjonalisty – tzw. groomera. Dobry groomer, znając powody naszej wizyty, chętnie nam pomoże i wytłumaczy, jak przekonać zwierzaka do grzecznego poddawania się zabiegom kosmetycznym.
Pamiętajmy też, że podstawą do utrzymania pięknej sierści kota jest jego żywienie. Dobra, wysokojakościowa, mokra karma pomoże nie tylko uniknąć kłopotów zdrowotnych, ale zapewni również błyszczącą, łatwą w utrzymaniu sierść.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *