Wystawy kotów

Wystawa kotów jest świetną okazją, aby na własne oczy obejrzeć i porównać koty wielu różnych ras w jednym miejscu. Wystawa stwarza też bardzo dobrą okazję, aby porozmawiać z hodowcami i wypytać ich o wszelkie interesujące nas szczegóły. Nie ograniczajmy się do rozmowy z jednym hodowcą, zapytajmy kilku, bo od każdego można dowiedzieć się czegoś innego.

Nie bójmy się rozmowy z hodowcami oraz zadawania im szczegółowych pytań. Dobry hodowca jest zainteresowany promocją swojej rasy i powinien udzielić wyczerpujących informacji. Jeżeli nie chce tego zrobić – są inni.

Uważajmy jednak na hodowców, którzy usiłują wykorzystać rozmowę wyłącznie w celu sprzedania nam kociaka. Po pierwsze, na większości organizowanych w Polsce wystaw sprzedaż kociąt jest wbrew regulaminowi i zasadom etycznym, które promują kluby zrzeszające hodowców. Po drugie, można się spodziewać, że hodowca zainteresowany jedynie sprzedażą kociąt nie będzie nam już po sprzedaży kociaka służył radą i wsparciem, ponieważ nie znajdzie na to czasu i chęci.

Nie jest jednak niczym niewłaściwym umówienie się w trakcie wystawy na wizytę w domu hodowcy, oraz omówienie warunków sprzedaży kociaka. Dobry hodowca nie sprzeda kociaka osobie, którą widzi pierwszy raz w życiu. Spotykając się z taką sytuacją możemy być pewni, że nie mamy do czynienia z uznaną hodowlą nawet, jeżeli na klatce stoi rząd błyszczących pucharów.

Zagadując wystawców weźmy jednocześnie pod uwagę fakt, że hodowcy nie zjawiają się na wystawie wyłącznie po to, aby odpowiadać na pytania. Są tam ze względu na potrzebę uzyskania oceny swoich kotów przez sędziów felinologicznych.

Wystawa dla hodowcy

Hodowcy kotów pojawiają się na wystawie przede wszystkim po to, by wziąć udział w ocenach kotów i ewentualnych konkursach, a więc nie w każdej chwili mogą mieć dla nas czas. Na większości kocich wystaw oceny kotów trwają od rana do wczesnych godzin popołudniowych – wtedy wystawcy uważnie śledzą komunikaty wzywające ich do stanowisk sędziowskich. Po ocenach kotów następuje zazwyczaj godzina przerwy, zaś po przerwie najbardziej oczekiwana część wystawy, podczas której wyłaniani są jej zwycięzcy. W slangu hodowców ta część wystawy to BIS-y.

BIS

BIS to skrót od Best In Show. Jest to prestiżowa nagroda przyznawana kotom, które wypadają najlepiej w swojej konkurencji. Zazwyczaj podczas jednego dnia wystawy to zaszczytne wyróżnienie przypada kilku procentom wszystkich zgłoszonych kotów, a więc jest o co walczyć.

Z punktu widzenia osoby chcącej jedynie obejrzeć koty nie jest to istotne, ale warto wiedzieć, czym żyją wystawcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *