Wybór rasy kota

Podjęliśmy decyzję: chcemy mieć kota. Pozostaje nam więc teraz wybór rasy i płci, a następnie znalezienie odpowiadającego nam zwierzątka.

Polecamy psychotest pomagający dobrać rasę kota. Nic jednak nie zastąpi uważnej lektury paru artykułów o rasach lub rozmów z hodowcami.

Kiedy postanowimy, że zamieszka z nami kot rasowy musimy kierować się nie tylko modą, preferencjami estetycznymi, ale także tym, jakie cechy i wymagania ma przedstawiciel konkretnej rasy.

Ważny jest czas, który możemy poświęcić zarówno na zabawy z pupilem, jak i na jego pielęgnację. Musimy przyjrzeć się też temu, jaki mamy tryb życia, czy bardziej cenimy spokój, czy może wolimy odrobinę szaleństwa. Zastanówmy się też nad tym, czego oczekujemy od naszego nowego przyjaciela. Czy pragniemy mieć rozgadanego, wścibskiego, towarzyszącego nam przy każdej czynności kota, czy może spokojnego i zdystansowanego. Czy ważny jest dla nas bliski i bardzo czuły kontakt z pupilem, czy wolimy więcej rozrywki niż przytulania?

Kupując przedstawiciela konkretnej rasy możemy oczekiwać, że będzie on wykazywał cechy dla niej charakterystyczne. Każdy kot, tak jak i każdy człowiek, jest indywidualistą, ale ramy behawioralne są tutaj dosyć stałe i jasno określone.

Jeżeli jesteśmy ludźmi zabieganymi, mamy mało czasu na to, by towarzyszyć kotu, nie decydujmy się na rasy wymagające bliskiego kontaktu, towarzyskie i pełne temperamentu.

Koty orientalne, devonycornish rexy nie będą szczęśliwe, jeżeli będą długo pozostawały same, a jako istoty potrzebujące ciągłych wrażeń i bardzo żywiołowe, będą się nudzić, co prowadzić może do zaburzeń w zachowaniu zwierzęcia.

Rasy te są gadatliwe i bardzo towarzyskie, a oprócz tego bardzo lubią ruch i zabawę. Nie będą leżały całymi godzinami na kanapie, one lubią aktywnie uczestniczyć w życiu swojej ludzkiej rodziny.

Jeżeli więc oczekujemy, ze kot będzie spokojny, mało ruchliwy i niezbyt absorbujący wybierzmy np. zrównoważonego brytka, albo persa lub egzotyka.

Jeżeli jednak zdecydujemy się na persa, to musimy liczyć się z tym, że pielęgnacja jego futerka, oczu i nosa jest dosyć pracochłonna i wymagająca czasu oraz systematyczności.

Nie możemy zapominać, że te stonowane, nieco flegmatyczne koty również potrzebują naszej czułości i towarzystwa, nie mogą służyć jedynie za ozdobę mieszkania.

Pośrednie cechy charakteru pomiędzy ekstremami, za jakie mogą uchodzić koty orientalne oraz brytyjskie znajdujące się na dwóch różnych biegunach temperamentu, są choćby koty norweskie leśneabisyńskie lub maine coony. One również bardzo potrzebują towarzystwa człowieka, ale nie będą o nie zabiegać tak natarczywie, jak wspomniane już cornishe, devony lub koty orientalne.

Jeżeli mamy małe dzieci lub planujemy je mieć, powinniśmy dobrze przemyśleć wybór rasy. W zasadzie, jeżeli rodzice są rozsądni i dopilnują tego, by dziecko zrozumiało, że kot nie jest zabawką tylko żywym stworzeniem zasługującym na szacunek dla jego potrzeb, rasa kota nie ma tu wielkiego znaczenia. Niemniej jednak powinniśmy liczyć się z tym, ze zdystansowany brytek będzie gorzej znosił hałasy i chaos, który wnoszą dzieci, niż np. Maine Coon czy kot norweski leśny.

Jeżeli jesteśmy pedantami i ponad wszystko cenimy porządek, a przysłowiowy pyłek na podłodze doprowadza nas do szału, to bierzmy pod uwagę fakt, że będziemy sprzątać jeszcze częściej. Ślady kocich łapek na blatach, pazurków na meblach, sierść na obiciach i podłogach, to coś z czym będziemy się zmagać. Jeżeli nie potrafimy tego znieść, nie decydujmy się na zwierzę, ale jeśli mimo to, chcemy mieć kota, wybierzmy raczej rasę krótkowłosą i o spokojnym charakterze.

Jeżeli jesteśmy przywiązani do bibelotów, którymi ozdabiamy nasz dom, liczyć się musimy z tym, ze nasz kotek może w znacznym stopniu zubożyć kolekcję. Szkody możemy zminimalizować wybierając przedstawiciela rasy mniej ruchliwej i prowadzącej bardziej „naziemny” tryb życia. W trosce o bibeloty wybierzmy więc np. Maine Coona, a nie wysokopiennego norwega, któremu powinniśmy zapewnić dobry drapak, albo brytka, a nie syjama.

Jeżeli oczekujemy, że nasz towarzysz będzie wesoły, skory do zabaw i wiecznie młody, wybierajmy rasy nieco bardziej ekstrawertyczne, takie jak chociażby kot norweski leśny, syberyjczyk, cornish rex lub devon.

Koty o wrażliwej psychice i delikatne, jak chociażby rosyjskie niebieskie nie będą się dobrze czuły w ciągłym chaosie, potrzebują właściciela spokojnego, czułego i stonowanego.

Decydując się na kupno zwierzęcia, musimy mieć świadomość, ze bierzemy na siebie odpowiedzialność za nie na całe jego życie i w związku z tym, musimy zapewnić mu optymalne dla niego warunki. Kierujmy się więc przy wyborze nie tylko sercem, oczami, ale i rozsądkiem. Jeżeli jakaś rasa wydaje nam się atrakcyjna, zdobądźmy najpierw podstawową wiedze na jej temat, zarówno poprzez lekturę jak i kontakt z hodowcami. Nie bójmy się dzwonić i pytać, dobry hodowca odpowie na nasze pytania. Zapraszamy też do czytania dostępnych na naszej stronie artykułów dotyczących konkretnych ras.

Jedna odpowiedź do “Wybór rasy kota

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *