Przygotowanie domu na przyjęcie kociaka

Gdy mamy przyjąć pod swój dach kociaka – czy to z hodowli, czy kota adoptowanego z fundacji albo znalezionego pod drzwiami mieszkania, powinniśmy sprawdzić, czy w naszym mieszkaniu nie grozi kotu żadne niebezpieczeństwo.

Nie chodzi tu o odsłonięte przewody elektryczne czy piłę tarczową – dla kota najgroźniejsze mogą być najzwyklejsze przedmioty i miejsca w każdym mieszkaniu.

Otwarte okna

Kot jest z natury zwierzęciem ciekawskim. Jest chyba rzeczą oczywistą, że nie wolno pozwolić kotu na wychodzenie lub wyglądanie przez otwarte okno lub wędrowanie po balkonie. Wiele kotów widząc przelatującego ptaka skoczy za nim bez namysłu. Nawet na parterze taki skok może się dla kota skończyć nieprzyjemnie lub po prostu śmiertelnie.

Okno powinno być zabezpieczone dość wytrzymałą siatką, która nie pozwoli kotu wyjść na zewnętrzny parapet. Zwyczajna moskitiera zostanie przez kota zniszczona. Istnieją firmy zabezpieczające w ten sposób okna, ale nawet własnoręczne wykonanie takiej siatki rozpiętej na ramie z listewek nie jest trudnym zadaniem.

Uchylnie otwierane okna

Równie wielkie zagrożenie stanowią dla kotów uchylnie otwarte okna. Wprawdzie kot raczej przez takie okno nie wyskoczy, ale nader często zdarza się, że kot zaklinowuje się między oknem, a jego ramą. Gdy kot energicznie próbuje uwolnić się z potrzasku, jego sytuacja tylko się pogarsza, ponieważ tułów kota osuwa się coraz niżej. Dla wielu kotów kończy się to wielogodzinną i pełną cierpień agonią.

Rośliny trujące dla kota

Szereg roślin chętnie hodowanych w domach jest niestety trujących dla kotów. Z popularniejszych roślin śmiertelnie niebezpiecznych dla kotów można wymienić storczyki, difenbachie, gwiazdę betlejemską, asparagusy, wszelkie grzyby.

Jedna odpowiedź do “Przygotowanie domu na przyjęcie kociaka

  1. warto też zwrócić uwagę na wszystkie elementy dekoracyjne mieszkania. Kot bardzo lubi sprawdzać wytrzymałość np kryształów na upadek. Zabawa pilotem od TV też jest preferowana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *