Popularne powiedzenie głosi, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Ma to swoje przełożenie w liczbie tych zwierząt, zamieszkującej ludzkie domostwa. Do niedawna pies był najpopularniejszym pupilem człowieka, chociaż od jakiegoś czasu kot coraz bardziej deptał mu po piętach, a kto wie, czy już go nie wyprzedził?
Ludzie, którzy kochają zwierzęta, chcą mieć z nimi kontakt na co dzień. Pies jako wierny towarzysz człowieka świetnie nadawał się na domowego ulubieńca. Obok licznych mieszańców, które zamieszkują w naszych domach, od lat coraz większą popularnością cieszą się psy rasowe. Zauważalna jest też sezonowa moda na określone rasy. Przed laty niesłychanie popularnymi pupilami człowieka były jamniki, obecnie praktycznie niewielu się już widuje przedstawicieli tej rasy.
Kilka lat temu niesłychanie modne, zwłaszcza w określonych grupach społecznych, były psy ras bojowych, chociaż na ulicach obserwować można było głównie psy rasopodobne, nierodowodowe. W nieodpowiedzialnych rękach, a w takie na ogół trafiały, psy te stawały się potencjalnie śmiertelnie niebezpieczne.
Zauważalny wyraźnie był też trend do kupowania psów ras myśliwskich i pracujących, które miały według właścicieli stać się zwierzętami kanapowymi i salonowymi. Prowadziło to do niezbyt wesołych sytuacji, kiedy to znudzone zwierzę, z natury wymagające zajęcia i ruchu, stawało się sfrustrowanym niszczycielem.
Ewidentnie daje się zauważyć, że w przypadku wyboru rasy psów ludzie bardzo często kierują się modą i urodą zwierzęcia, nie zastanawiając się nad tym czy są mu w stanie zapewnić właściwe warunki.
O czym powinno się myśleć przed podjęciem decyzji o kupnie lub adopcji psa? Po pierwsze trzeba zastanowić się nad tym, jak wiele czasu będziemy w stanie mu zapewnić. Pies musi bowiem mieć zapewnione minimum trzy spacery dziennie. Czas tych spacerów też nie jest obojętny. Jeżeli nie możemy zapewnić psu długich przechadzek, aktywnego wybiegania, psich sportów, to nawet nie myślmy o rasach, które takiego trybu życia potrzebują. Nie kupujmy więc np. malamutów, husky, chartów, psów myśliwskich czy pasterskich. Do małych mieszkań nie bierzmy psów ras dużych. Nie kupujmy psów ras bojowych czy obronnych jeśli nie potrafimy zapanować nad dominującym osobnikiem i jeśli nie jesteśmy w stanie chodzić z nim na lekcje tresury. Dopasujmy nasz wybór do warunków jakie jesteśmy w stanie psiakowi zapewnić.
A kot?
Koty zdobywają w naszym zapracowanym, żyjącym w ciągłym pędzie społeczeństwie, coraz większą popularność. Nie wymagają wyprowadzania na spacery. Łatwiej jest dla nich znaleźć kogoś do opieki, kiedy gdzieś wyjeżdżamy. Są zdecydowanie mniej kłopotliwe niż psy.
Jeśli decydujemy się na kupno kota rasowego również, podobnie jak w przypadku zakupu psa, warto poznać typowe cechy wymarzonej rasy, ale nie jest to aż tak skomplikowane. Oczywiście jeżeli zależy nam na spokojnym, cichym kanapowym flegmatyku, to nie kupujmy kotów ras orientalnych, reksów czy pełnych temperamentu kotów półdługowłosych typu norweski leśny czy syberyjczyk. Kupmy wówczas brytyjczyka, persa czy egzotyka.
Na kota częściej niż na psa decydują się single, ludzie samotni, właśnie ze względu na to, ze opieka nad nim jest mniej kłopotliwa. To naprawdę fantastyczne uczucie, kiedy ktoś na nas czeka w domu i cieszy się na nasz widok. Czy to będzie kot, czy też może pies, to już kwestia naszego wyboru, a czasem… przypadku.
Odwieczne pytanie: kot czy pies? A może i kot i pies? W końcu te zwierzaki potrafią się ze sobą naprawdę fantastycznie dogadać.