Wystawy


Kalendarz wystaw

Wystawa kotów i niezbędne akcesoria

Kupno kota wystawowego i decyzja o prezentowaniu go podczas kocich wystaw, wiążą się z koniecznością zakupu i wykonania kilku niezbędnych rzeczy.

Zanim pojedzie się na wystawę, trzeba kota zarejestrować w wybranym przez siebie klubie hodowców. Zgłoszenie na wystawę, wysyłane pocztą lub drogą elektroniczną, musi być potwierdzone przez ten właśnie klub.

Na wystawie wymagane będzie okazanie następujących dokumentów: aktualne zaświadczenie od weterynarza o stanie zdrowia kota, książeczka zdrowia lub paszport kota, z wykazem aktualnych szczepień, dowód wpłaty za uczestnictwo w wystawie. Na wszelki wypadek można mieć jeszcze przy sobie kopię rodowodu kota. Koty biorące udział w wystawie muszą być zdrowe, co potwierdzi jeszcze weterynarz zatrudniony przez organizatorów wystawy, a także zachipowane. Numer chipa zostanie skontrolowany przed wejściem na wystawę i porównany z numerem kodu paskowego wklejonego w książeczkę zdrowia bądź w paszport kota.

Koty biorące udział w wystawach muszą być do nich odpowiednio przygotowane, sposoby pielęgnacji i dbania o kocią urodę są uzależnione od rodzaju sierści i rasy. Zwierzęta wystawowe nie mogą być agresywne lub płochliwe.

Jadąc na wystawę trzeba zabrać cały zestaw kocich akcesoriów wystawowych.

Przede wszystkim potrzebny jest wystrój klatki. Wymiary standardowej, pojedynczej klatki to 70/70/60cm. Jeżeli jednak właściciel zgłosi więcej niż jednego kota, lub zrobi dopłatę, dostanie klatkę podwójną, czyli długość podłogi będzie wówczas wynosiła 120 cm.

Na dno klatki trzeba kupić sztywną osłonę – dywanik, wykładzinę, gumową matę łazienkową. Na takie podłoże można jeszcze położyć dopasowany kolorystycznie do wystroju klatki kocyk, czy inną osłonę. Oba boki klatki, stykające się z sąsiednimi klatkami, muszą być zasłonięte nieprzezroczystymi firankami. Firanki powinny mieć długość i szerokość 70/70 lub 75/75cm. Dobrze jest też kupić moskitierę lub foliową osłonę na przód klatki, (70/120cm), tak, aby publiczność zwiedzająca wystawę nie mogła dotykać kota przez pręty klatki.

Do klatki trzeba wstawić jeszcze legowisko dla kota, można też podwiesić specjalny hamak, lub półeczkę obijaną pluszem, małą, płaską kuwetę ze żwirkiem oraz miski na wodę i jedzenie. Najlepiej sprawdzają się metalowe miski dla gryzoni z zaczepami do zawieszania na kratkach klatki.

Klatkę można ozdobić różnego rodzaju kocimi zabawkami. Nawet zestresowany wystawą kot czasem chętnie pobawi się wiszącymi w klatce zabawkami. Dobrze jest też zabrać ze sobą, lub kupić na wystawie wszelkie piórka, rzemyki, zabawki zamocowane na patyczkach. Dzięki nim można zaciekawić i rozbawić kota podczas oceny.

Chociaż na wystawach zazwyczaj jest wiele stoisk z akcesoriami dla zwierząt i można kupić tam jedzenie dla kota, lepiej nie podawać w tym momencie żadnych nowych pokarmów i albo kupić, albo zabrać z domu to, co kot je zazwyczaj.

Oprócz rzeczy wymienionych powyżej, w wystawowej wyprawce niezbędne są też akcesoria kosmetyczne i pielęgnacyjne dla kota, pudry, spraye, grzebienie, szczotki czy zgrzebła. Dobrze też jest mieć ze sobą suszarkę do włosów, nawilżane chusteczki, podkłady jednorazowe, ręczniki papierowe. Przydają się również nożyczki, długopis, ręcznik frotte, na którym można kota postawić na stoliku pielęgnacyjnym. Na wystawach często jest za mało krzeseł dla wystawców, dlatego dobrze jest kupić sobie składane krzesełka turystyczne i zabierać je ze sobą.

Więcej z Wystawy

Czy kot wystawowy może być wykastrowany?

Osoby kupujące kota rasowego sprzeciwiają się niekiedy kastracji lub sterylizacji swojego nowego pupila, choć hodowca nalega. Pomijając sprzeciwy powodowane rzekomym „żalem”, jaki kot będzie odczuwał po kastracji, czasem motywacją jest chęć pokazywania kota na wystawie. Istnieje bezpodstawne przekonanie, że kot … więcej