Egzotyczny

fot. flickr / _Xti_

Charakter

Jest to kot spokojny, towarzyski, bardzo łagodny i przywiązany do właściciela. Jest jednak nieco bardziej ruchliwy i skłonny do zabawy niż pers, prawdopodobnie dzięki domieszce krwi kotów amerykańskich.

Jeżeli chcesz kupić kociaka egzotycznego, skorzystaj z naszej unikalnej wyszukiwarki, aby znaleźć najbliższą hodowlę.

Hodowle w okolicach Warszawy.

Budowa

Egzotyki, podobnie jak persy, to średniej wielkości koty. Ich ciało jest masywne, krępe, kościec masywny. Głowa, tak jak i u persów, jest okrągła, nos krótki z wyraźnym stopem, policzki okrągłe i pełne. Oczy powinny być duże, okrągłe, szeroko rozstawione, spojrzenie „zdumione”, kolor zgodny z barwą sierści. Uszka muszą być małe, ładnie zaokrąglone, rozstawione szeroko. Broda mocna, duża, dobrze rozwinięta, szczęki silne. Szyja powinna być krótka i mocna, barki dobrze umięśnione, pierś szeroka. Łapy mocno zbudowane, proste, stopy powinny być szerokie i okrągłe. Ogon , podobnie jak u persa musi być raczej krótki.

Futro

Gęste, miękkie, odstające od ciała. FIFe uznaje przeszło 670 odmian barwnych kota egzotycznego, są to barwy identyczne jak u kotów perskich.

Pielęgnacja

Egzotyk jest zdecydowanie mniej kłopotliwy w pielęgnacji niż pers, nie wymaga codziennego czesania, jego krótkie futerko jest o wiele mniej wymagające. Należy je czesać dwa razy w tygodniu.

Podobnie jak u persów, oczy egzotyka wymagają codziennej pielęgnacji, gdyż w związku ze specyficzną budową gałki ocznej, łzawią. Również należy kontrolować uszy, by w razie potrzeby usunąć nadmiar woskowiny.

Jeśli zdecydujemy się na kąpiel egzotyka, należy pamiętać o wysuszeniu futerka, koty tej rasy łatwo się przeziębiają.

Historia rasy

Obecnie rasa ta uznawana jest za siostrzaną dla kotów perskich.

Wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, gdzie pierwsze próby krzyżowania kotów perskich z amerykańskimi krótkowłosymi podjęto już w latach 20 XX wieku, ale ostatecznie zarejestrowana została przez amerykańską federację CFA w roku 1967.

Z czasem do hodowli kota egzotycznego, oprócz kotów amerykańskich krótkowłosych i persów dołączono także koty rasy burmskiej i brytyjskiej, ale w momencie zarejestrowania rasy wprowadzono ograniczenia, które dopuszczały do hodowli wyłącznie koty amerykańskie krótkowłose, perskie i egzotyczne.

FIFe uznało kota egzotycznego w 1984 roku, umieszczając je razem z persami w kategorii I, gdyż wzorzec obu tych ras jest identyczny z wyjątkiem długości i struktury futra.

4 odpowiedzi do “Egzotyczny

  1. Czasem hodowcy oddają koty, które nie nadają się już do rozrodu. Rzadko, ale się zdarza. Zwykle sprzedają je dość tanio.

  2. Jasne, że przedają tanio, tylko tak już krzyżują koty między sobą, że pozniej mają choroby genetyczne i niestety odchodza od nas zbyt szybko. Ja wlasnie mialam takiego cudownego kociaka, który wital gosci , przychodzil na zawolanie , wlasciwie na gwizdanie. Byl cudownym kocurkiem, nawet u weterynarza byl spokojny. Wydalismy majatek aby go uratowac, bylismy u najlepszego kardiologa i niestety okazalo się ze ta rasa dosc czesto w wyniku krzyżówek ma wady serca. Pzdr

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *